Ferie zimowe 2020

POWRÓT

Ferie zimowe 2020

09.03.2020

Wyczekiwany przez wychowanków miesiąc luty, był wypełniony radością, aktywnie spędzanym czasem w najbliższym środowisku i otoczeniu, ale nie zabrakło również wycieczek.
W pierwszy dzień ferii – 10 lutego – w trosce o budowanie społecznej akceptacji, wychowankowie odwiedzili osoby niepełnosprawne w Powiatowym Środowiskowym Domu Samopomocy, mieszczącym się na terenie PCUS i uczestniczyli w zajęciach integracyjnych. W trakcie spotkania i nie pierwszej już możliwości poznania się i integracji, poruszana została tematyka funkcjonowania w społeczeństwie osób niepełnosprawnych. Wspólnie spędzony czas, wysłuchanie siebie nawzajem było cenną lekcją wpływającą na pozytywną, cechującą się otwartością i szacunkiem postawę wobec osób niepełnosprawnych i nie tylko.
Drugi dzień – 11 lutego – był również czasem spędzonym z osobami niepełnosprawnymi, któremu towarzyszyły zwierzęta. Terapeuta podopiecznych PŚDS przeprowadził zajęcia z elementami dogoterapii, podczas których uczestnicy spotkania mieli okazję do obcowania z dwoma przedstawicielami rodziny psowatych. Gośćmi zajęć byli: Jupi i Omen, przyjazny i cierpliwy Yorkshire Terrier i American Staffordshire Terrier. Wszyscy mieli możliwość do poznania zwyczajów tych wspaniałych psów, zasad bezpieczeństwa w kontakcie z psami ale również do zabawy z nimi.
Trzeci dzień – 12 lutego – wychodząc ku otwartości społecznej i łączeniu pokoleń, wychowankowie placówek odwiedzili Powiatowy Klub Seniora, gdzie zaproszeni zostali do zajęć muzyczno – tanecznych. Mimo różnic pokoleniowych, które wydawać by się mogły przeszkodami w odnalezieniu wspólnego języka, czas obfitował wspólnym śpiewem i radością. Muzyka z pewnością łączy pokolenia, ale my po prostu świetnie wspólnie się bawiliśmy.
Dzień czwarty – 13 lutego – numer 13-cie uważany za pechowy (w szczególności, gdy wypada w piątek) – dla naszych wychowanków, był raczej przysłowiowym strzałem w dziesiątkę! Dzieci uwielbiają kino, dlatego zorganizowano wyjazd do jednego z wrocławskich kin. W pobliżu znajdowała się wystawa prac artystycznych, którą wychowankowie mogli oglądać. Mówi się, że wspomnienia mają zapach i smak – dlatego pieczęcią tego dnia było oddanie się przyjemności wspólnego jedzenia przed podróżą powrotną.
Dzień piąty – 14 lutego – ten dzień był ostatnim przed przygotowaniami do wyjazdu… dlatego odbyło się ostatnie spotkanie, zakańczające cykl „zimowych zajęć” z podopiecznymi PŚDS. Wiedząc, że za nasi wychowankowie mają za sobą intensywny i aktywny tydzień, a przed nimi równie aktywny, kolejny – w trosce o ich rozwój psychofizyczny – odbyły się zajęcia z elementami choreoterapii, które przeprowadził pedagog PCUS. Zajęcia pozwoliły ich uczestnikom na rozładowanie energii oraz napięć a także na zabawę i relaksację.
Dni drugiego tygodnia ferii – od 16 do 22 lutego – były czasem spędzonym przez naszych wychowanków na zimowisku w Karpaczu. Niespełna dwie i pół godziny podróży i znaleźli się w mieście położonym w zachodnich Sudetach. Choć pogoda nie rozpieszczała, nasze dzieci znalazły chęci i siłę na zwiedzanie atrakcji i aktywne spędzenie czasu wędrując górskimi szlakami, jeżdżąc na łyżwach czy snowtubingu.

Galeria

Jak do nas dojechać?

Social Media